ŠTA JE “ZAPOŠLJAVANJE UZ PODRŠKU” ?
Zapošljavanje uz podršku je inovativan model koji omogućava osobama s invaliditetom, posebno onima s intelektualnim invaliditetom, da se uspešno uključe na tržište rada. Za razliku od tradicionalnih zaštitnih radnih okruženja koja su često dovodila do izolacije, ovaj model omogućava inkluzivno zapošljavanje uz kontinuiranu stručnu podršku.
Kako funkcioniše zapošljavanje uz podršku?
Ovaj model se zasniva na individualnom pristupu – prilagođava se interesima, sposobnostima i potrebama svake osobe. Proces uključuje:
- Pronalaženje adekvatnog zaposlenja.
- Obuku direktno na radnom mestu, umesto unapred naučenih veština.
- Kontinuiranu podršku stručnjaka ili radnih asistenata koji pomažu u uspostavljanju kvalitetnih radnih odnosa, prevenciji sukoba i održavanju zaposlenja.
Podrška na radnom mestu
Podrška ne znači da radni asistent obavlja posao umesto zaposlenog, već služi kao most između osobe sa smetnjama, poslodavca i radnog okruženja. To uključuje:
- Pomoć u organizaciji vremena i pripremama pre odlaska na posao (npr. planiranje jutarnjih aktivnosti, određivanje vremena za polazak).
- Upoznavanje s radnim zadacima, razlaganje tih zadataka na manje celine i podrška u njihovom izvršavanju.
- Pomoć u prilagođavanju radnoj sredini, kolegama i partnerima.
Na početku, podrška je intenzivnija i pruža je radni asistent, a s vremenom se smanjuje, dok ulogu podrške postepeno preuzimaju saradnici na radnom mestu.
Zašto je zapošljavanje uz podršku važno?
Ovaj model ima ključnu ulogu u razvoju korisnika – omogućava im da steknu radne navike, uspostave socijalne odnose, razviju socijalne veštine i osećaj svrhe. Takođe, pruža im priliku za finansijsku nezavisnost, što je od velikog značaja za njihovu samostalnost i integraciju u društvo.
Ako Vas zanima više informacija na temu “zapošljavanja uz podršku” uvek nam možete pisati OVDE.
Udruženje „Naša kuća“ iz Beograda je uspešno razvilo radionicu za reciklažu paklica cigareta i ručnu proizvodnju umetničkog papira u saradnji s Japanskom razvojnom agencijom (JICA) i renomiranim organizacijama iz Ikome i Nare (Japan), koje imaju višedecenijsko iskustvo u pružanju integrisanih usluga za osobe sa smetnjama u razvoju. Ovo je tradicionalni način proizvodnje koji se u Japanu neguje vekovima. U našoj zemlji niko ne proizvodi ručno izrađen papir a posebno ne kroz radno angažovanje osoba sa intelektualnim smetnjama, što je jedinstveno u regionu i Evropi.
Proces proizvodnje papira uključuje više faza, što omogućava angažovanje većeg broja korisnika sa različitim sposobnostima u svim ili nekim segmentima proizvodnje. Papir se izrađuje u različitim dimenzijama, gramažama i teksturama a prilagođen za višestruku upotrebu – od likovne umetnosti do ambalaže i štampe. Prazne paklice dostavljaju građani i firme iz svih krajeva Srbije i na taj način se reciklira velika količina paklica koje bi inače završile u komunalnom otpadu. Ovakva proizvodnja smanjuje ispuštanje CO2 u atmosferu, čuva hektare šuma koje se seku i kreira poslove i zapošljava osobe iz teško zapošljivih kategorija.
Udruženje “Naša kuća” je, uz podršku svojih partnera, pokrenulo inicijativu za osnivanje mreže za 10 udruženja koja pružaju usluge osobama sa smetnjama u razvoju a žele da omoguće razvoj zapošljavanja uz podršku. Ova udruženja, među kojima je i naše udruženje, su dobila edukativnu, stručnu, tehničku i materijalnu podršku i mogućnost da preuzmu i repliciraju ovaj dobro razrađeni radni model i time doprinesu širenju mreže radionica za reciklažu u Srbiji. Želimo da kroz socijalno preduzetništvo stvorimo okruženje koje će podsticati razvoj njihovih veština, samostalnosti, i da im pruži mogućnost za sticanje ekonomske nezavisnosti. Takođe, učestvovanjem u pozitivnoj društvenoj ulozi, kao što je zaposlenje, osobe sa razvojnim smetnjama postaju bolje prihvaćene u zajednici, čime se ostvaruje kvalitetniji život i u drugim područjima.
ZAPRATITE NAS NA DRUŠTVENIM MREŽAMA I PODRŽITE RAD UDRUŽENJA